LG 50", 55" Hotel Commercial TV (50UR761H/55UR761H)
RM 3,450.00Price
4K UHD TV with Pro:Centric
50UR761H
55UR761H
Key Feature
  • Pro:Centric Solutions
  • TV Casting
  • Netflix
  • Slim Design
Features
Pro:Centric Cloud
Works with AirPlay
TV Casting : AirServer
Easily Accessible to Netflix Application
Pro:Centric Direct
Conformal Coating
SoftAP
Welcome Video / Screen
Quantity
  • Delivery Lead Time
    Delivery lead time:
    • 2-5 Working days for West Malaysia (GDEX)
    • 3-7 Working days for East Malaysia (GDEX) upon order confirmation
    • 3-7 Working days for Singapore (Ninjavan/Fedex)
  • Warranty
    • Projector Replacement Lamp: 6 Months
    • Epson Projector: 2 Years for lamp model 3 Years for Laser model
    • Panasonic Projector: 3 Years
    • Logitech: 2 Years
    • Poly: 1 or 2 Years depending on model
    • Jabra: 2 Years
    • Samsung/LG/Viewsonic Commercial TV: 3 Years
    • Intel Realsense Camera: 1 Year
  • Specifications
    Tech Spec
    Category
      Pro:Centric Smart
    Design
    Tool Name UP8000
    Front Color Ashed Blue
    Stand Type 2 pole
    Display
    Inch 43"
    Resolution 3,840 x 2,160 (4K UHD)
    Brightness 265 nit
    Video
    AI Picture Pro Yes
    HDR 10 Pro / HDR HLG Yes / Yes
    Game Optimizer Yes
    Audio
    Speaker (Sound Output) 20 W
    AI Sound Yes
    AI Acoustic Tuning Yes (Ready, MMR Required)
    LG Sound Sync Yes
    Broadcasting System
    Digital (Terrestrial, Cable, Satellite) DVB - T2 / C
    Analog (NTSC / SECAM / PAL) PAL
    Teletext (Auto Teletext) Yes
    Hospitality Solution
    Pro:Idiom (DRM / Media) Yes / Yes
    Smart Feature
      webOS23, Web Browser, Magic Remote Compatibility (Ready), Multi View, AOD, Mood Display, Gallery Mode, Wi-Fi, Bluetooth, SoftAP, Screen Share, DIAL, Bluetooth Audio Playback, HDMI-ARC (HDMI2), Voice Recognition (Standalone/Solution), IoT, Anti-theft System (Kensington Lock, Credenza / Security Screw Hole (55"/50"/43" : Need Stand), Lock Down Plate (for Easy Installing) (55"/50"/43" : Need Stand))
    Hospitality Feature
    Vertical Function
      (Hospital) Healthcare Headphone Mode
    (Corporate/Retail) NTP Sync Timer, BEACON, Video Tag (2 Video)
    Connectivity
      HDMI In (3), USB (2, 2.0), RF In, AV In, Digital Audio Out (Optical), External Speaker Out (3.5 mm Phone Jack), Headphone Out, RJ45 (Usage Purpose) (2, Ethernet, Aux), RS-232C (Phone Jack)
    Dimension
    VESA Compatible 200 × 200 mm
    W x H x D / weight (with stand) 967 × 621 × 200 mm / 8.9 kg
    W x H x D / weight (without stand) 967 × 564 × 57.1 mm / 8.8 kg
    W x H x D / weight (Shipping) 1,055 × 660 × 142 mm / 10.7 kg
    On Bezel Width (L/R/U/B) 12.8 / 12.8 / 12.8 / 19.9 mm
    Off Bezel Width (L/R/U/B) 6.9 / 6.9 / 6.9 / 18.4 mm