LG One:Quick Flex 43", 55" Interactive Signage (43HT3WJ/55CT5WJ)
RM 13,470.00Price
  • Key Feature
  • Resolution : 4K Ultra HD (3,840 × 2,160)
  • Brightness : 350 nit
  • Camera : 2K Full HD (1,920 × 1,080), 88º FoV
  • Sound : 2.0 Channel (10W + 10W)
  • Microphone : 3m Pickup Range
  • Windows 10 IoT Enterprise (Basic)
Features
The award-winning LG One:Quick Flex
All-in-One Display for Effective Collaboration
* Camera mirror mode is only available for certain apps.
* All images in this page are for illustrative purposes only.
All-in-One Display for Simple and Quick Video Call
The close-up images of the built-in microphones, camera, and speaker describing their key features.
Effective Collaboration with Touch and Drawing
* One touch pen provided.
* Dedicated apps required for annotation and drawing (MS Whiteboard ready)
Easy Transport with a Movable Stand
* Stands are sold separately.
* The product needs to be plugged into the appropriate power source to operate.
The LG One:Quick Flex is placed between the office and lounge, showing its wheel.
Screen Rotation
* Stands are sold separately. Screen is rotated manually.
* Some apps may not support vertical view mode.
Adjustable Height
The height of the stand can be adjusted to meet the posture or height of the user. (up to 9.5 cm)
* The height is adjusted manually.
Intuitive UX and Excellent Expandability
* Screen images simulated.
Voice Ordering
The user can also perform key functions through voice commands without the need to touch the screen.
A woman is using voice commands to control the One:Quick Flex while cooking.
A Sleek Design that Blends with the Space
Quantity
  • Delivery Lead Time
    Delivery lead time:
    • 2-5 Working days for West Malaysia (GDEX)
    • 3-7 Working days for East Malaysia (GDEX) upon order confirmation
    • 3-7 Working days for Singapore (Ninjavan/Fedex)
  • Warranty
    • Projector Replacement Lamp: 6 Months
    • Epson Projector: 2 Years for lamp model 3 Years for Laser model
    • Panasonic Projector: 3 Years
    • Logitech: 2 Years
    • Poly: 1 or 2 Years depending on model
    • Jabra: 2 Years
    • Samsung/LG/Viewsonic Commercial TV: 3 Years
    • Intel Realsense Camera: 1 Year
  • Specifications
    Tech Spec
    Panel
    Screen Size 43"
    Panel Technology U-IPS
    Native Resolution 3,840 X 2,160 (4K UHD)
    Brightness 350 nit
    Contrast Ratio 1000:1
    Color gamut NTSC 72%
    Viewing Angle (H x V) 178 x 178
    Color Depth 10-bit (D),1.07 Billion Colors
    Response Time 9ms
    Portrait / Landscape Yes / Yes
    Mechanical
    Specification
    Bezel Color Black
    Bezel Width 13.9 / 13.9 / 13.9 / 16.5 mm
    Weight (Head) 12.7 kg
    Weight(Head+Floor Stand) 28.8 kg
    Monitor Dimensions (W × H × D) 973.2 x 605.8 x 49.4 mm
    Monitor Dimensions with Stand (W × H × D) Floor Stand (Landscape) : 973.2 x 1187.2 x 602.0 mm
    Floor Stand (Portrait) : 662.0 x 1349.8 x 602.0 mm
    Desktop Stand : 973.2 x 641.2 x 242.3 mm
    VESA™ Standard Mount Interface 200 x 200
    Key Feature (Hardware)
    CPU AMD Ryzen R1505G
    Graphics Radeon Vega GPU
    Wi-Fi 802.11ac 2 x 2
    Bluetooth Bluetooth 5.0
    Sensor Sensor Temperature Sensor, Auto Brightness Sensor, Acceleration (Gyro) Sensor
    Local Key Operation Yes (Jog Key)
    Key Feature (Software)
    OS Windows 10 IOT Enterprise (Basic)
    Split View (Full / Half) Yes
    Built-in Apps Preloaded (Chrome, Skype) / Download Link (Netflix, MS Whiteboard)
    Environment Conditions
    Operation Temperature 0 °C to 40 °C
    Operation Humidity 10 % to 80 %
    Power
    Power Supply AC 100-240V~, 50/60Hz
    Power Type Built-In Power
    Power Consumption
    Typ. 75 W
    Max. 190 W
    BTU (British Thermal Unit) 56
    Certification
    Safety CB / NRTL
    EMC FCC Class "B" / CE
    ErP Yes
    Connectivity
    Input HDMI(2), DP(USB Type C)(1), RJ45(LAN) (1), USB 3.1 Type A(2), USB Type C(1)
    Output DP Out(USB Type C, DP ALT MODE)(1)
    Sound
    Speaker Yes (10 W x 2)
    Accessory
    Optional Floor Stand (ST-43HF/ST-431HF), 1 Pole Desktop Stand (ST-43HT)
    Camera
    Resolution 1,920 X 1,080 (FHD)
    Field of View (FoV) 88°
    MIC
    Array 2EA
    Pickup Range 3 m
    Touch
    Available Object Size for Touch Ø8 mm
    Reponse Time (PC Win10, based on Whiteboard) 35 mm ↓
    Accuracy 3 mm ↓