LG 43", 50", 55", 65" Smart Hotel TV (43UM767H/50UM767H/55UM767H/65UM767H)
RM 3,550.00Price
4K UHD TV with Pro:Centric
Key Feature
  • Resolution : 3,840 x 2,160 (4K UHD)
  • Pro:Centric Cloud
  • Pro:Centric Direct
  • Pro:Idiom
Features
Pro:Centric Cloud
Pro:Centric Direct
Slim Depth for a Sleek Look
SoftAP
Hotel Mode
(Public Display Mode)
Voice Recognition
Quantity
  • Delivery Lead Time
    Delivery lead time:
    • 2-5 Working days for West Malaysia (GDEX)
    • 3-7 Working days for East Malaysia (GDEX) upon order confirmation
    • 3-7 Working days for Singapore (Ninjavan/Fedex)
  • Warranty
    • Projector Replacement Lamp: 6 Months
    • Epson Projector: 2 Years for lamp model 3 Years for Laser model
    • Panasonic Projector: 3 Years
    • Logitech: 2 Years
    • Poly: 1 or 2 Years depending on model
    • Jabra: 2 Years
    • Samsung/LG/Viewsonic Commercial TV: 3 Years
    • Intel Realsense Camera: 1 Year
  • Specifications
    Tech Spec
    Category
      Pro:Centric Smart
    Design
    Tool Name UR90
    Front Color Ashed Blue
    Stand Type No Stand (For Accessory : 1 pole (Swivel))
    Display
    Inch 43"
    Brightness 420 nit
    Video
    AI Picture Pro Yes
    HDR 10 Pro / HDR HLG Yes / Yes
    Game Optimizer Yes
    Audio
    Audio Output 20 W
    AI Sound Yes
    AI Acoustic Tuning Yes (Ready, MMR Required)
    LG Sound Sync Yes
    Broadcasting System
    Digital DVB-T2/C/S2
    Analog (NTSC / SECAM / PAL) SECAM / PAL
    Teletext (Auto Teletext) Yes
    Hospitality Solution
    Solution Type Pro:Centric (Smart, Cloud, Direct, V), webRTC, Quick Menu (Customizable Portal)
    Pro:Idiom (DRM / Media) Yes / Yes
    Smart Feature
      webOS23, Web Browser, Magic Remote Compatibility (Ready), Multi View, Mood Display, Gallery Mode, Wi-Fi, Bluetooth, SoftAP, Screen Share, DIAL, Bluetooth Audio Playback, HDMI-ARC (HDMI2), Voice Recognition (Standalone/Solution), IoT, Anti-theft System (Kensington Lock, Credenza / Security Screw Hole (55"/50"/43" : Need Stand), Lock Down Plate (for Easy Installing) (55"/50"/43" : Need Stand))
    Hospitality Feature
    Dimension
    VESA Compatible 200 × 200 mm
    W × H × D / Weight (without Stand) 968 × 565 × 29.7mm / 9.3 kg
    W × H × D / Weight (with Stand) 968 × 626 × 303 mm / 12.5 kg
    W × H × D / Weight (Shipping) 1,055 × 660 × 142 mm / 11.3 kg
    On Bezel Width (L/R/U/B) 13.4 / 13.4 / 13.4 / 17.4 mm
    Off Bezel Width (L/R/U/B) 7.5 / 7.5 / 7.5 / 14.8 mm
    Power
    Power Supply (Voltage, Hz) AC 100-240 V, 50-60 Hz
    Power Consumption (Max.) 109.1 W
    Power Consumption (Typ.) 84.9 W
    Standby Power Consumption Under 0.5W
    Connectivity
      HDMI In (3), USB 2.0, RF In (2), Digital Audio Out (Optical), External Speaker Out (3.5 mm Phone Jack), Headphone Out, CI Slot (CI+ 1.4 ECP), RJ45 (Usage Purpose) (2, Ethernet, Aux), RS-232C (Phone Jack)
    Accessory
      Remote Control, Power Cable (1.5 m / Detached Angle)
    Required Listing (Certification)
    Safety CB
    EMC CE
    Old Lable (-2021.3) ErP Class A+
    Old Lable (-2021.3) On Power Consumption 44 W
    Old Lable (-2021.3) Luminance Ratio (%) 65%
    Old Lable (-2021.3) Average Annual Consumption (kWh) 61 kWh
    New Lable (2021.3-) SDR (Grade / On Mode) F / 54.6 W
    New Lable (2021.3-) HDR (Grade / On Mode) G / 72 W